Wszyscy z pewnością znają niezbyt przyjemne uczucie, gdy tuż po obudzeniu się stopy stają na zimnej podłodze. Na szczęście takie poranki mogą odejść do przeszłości, odkąd istnieje ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie z pewnością posiada grono zwolenników, ale niestety, jak wszystko na tym świecie, posiada również swoje wady. Warto więc dokładnie zapoznać się z charakterystyką ogrzewania podłogowego, aby móc świadomie zadecydować, czy będzie ono nam odpowiadać.

Ogrzewanie podłogowe plusy i minusy – czy warto?

Bez wątpienia jest to rozwiązanie, które warto rozważyć do zainstalowania w swoim domu. Ma jednak ogrzewanie podłogowe plusy i minusy, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać przed podjęciem decyzji, ponieważ bezpośrednio wpływają one na inne aspekty.
Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania należą:

– Dobry rozkład temperatury w pomieszczeniach
Oznacza to, że ogrzewanie podłogowe sprawia, że cieplejsza temperatura jest w dolnej części pomieszczenia, a czym wyżej tym jest chłodniej. Jest to odwrotny efekt niż uzyskiwany przy wykorzystaniu grzejników.

– Idealne rozwiązanie dla alergików
Instalacja ogrzewania podłogowego ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla osób uczulonych na kurz. Ogranicza ono bowiem cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu się on nie unosi.

– Większa oszczędność
Ten rodzaj ogrzewania wykorzystuje mniej gazu, co bezpośrednio przekłada się na koszty jego używania.

Niestety, należy również zdawać sobie sprawę z minusów, z którymi wiąże się instalacja tego rodzaju ogrzewania, a są to przede wszystkim:

– Ograniczona przestrzeń
Pomimo tego, że dzięki instalacji ogrzewania podłogowego zyskujemy dodatkowe miejsce dzięki braku grzejnika, należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie możemy dowolnie ustawiać mebli. Niestety, nie można układać ogrzewania podłogowego pod wieloma meblami, takimi jak umywalki, wanny czy meble kuchenne. Z tego względu konieczna jest dokładna wcześniejsza aranżacja pomieszczenia.

– Kosztowne naprawy
Niestety, w przypadku jakichkolwiek awarii konieczne jest skucie fragmentu podłogi, aby móc wykonać niezbędne prace.