Aranżacja łazienki nie jest prostym zadaniem, a gdy dodatkowo w grę wchodzi niewielki metraż, staje się to misją (prawie) niewykonalną. Dlatego przygotowaliśmy wskazówki, jak urządzić małą łazienkę w bloku, by była funkcjonalna i… przestronna.
Mała łazienka w bloku – jak urządzić?
Aranżacja łazienki w bloku będzie prostsza z pomocą specjalistów (Bellamica.pl) – wystarczy, że wybierzesz się do salonu z łazienkami i sprawdzisz gotowe oraz praktyczne rozwiązania. To prosty sposób na to, aby przekonać się, że wcale nie jest to „mission impossible”.
Tak naprawdę wszystkie opiera się na zastosowaniu trików, które optycznie powiększą to pomieszczenie, a jednocześnie będą funkcjonalne. Zaraz oczywiście zdradzimy Ci, jakie to sposoby.
Wcześniej jednak słów kilka na temat samego projektu. Zacznij od wyznaczenia, w którym miejscu mają znajdować się urządzenia sanitarne – o ile nie zaplanujesz drastycznych zmian w instalacji, to one będą wymuszać na Tobie konkretne decyzje. Następnie określ, jakiej wielkości będą sprzęty (wiesz, że znajdziesz nawet pralki ładowane od przodu o szerokości 45 cm?). I dopiero na końcu wymierz, ile zostanie Ci miejsca na meble. Jeśli okaże się, że w sklepie nie ma pasujących, to zastanów się, czy meble na wymiar nie są lepszym rozwiązaniem.
A teraz przejdź do naszych sprawdzonych pomysłów na łazienkę w bloku.
1. Kabina walk-in
Kabina walk-in, czyli prysznic bez brodzika, to modne i praktyczne rozwiązanie, idealne do małej łazienki. Sprawdzi się także wtedy, gdy lokatorami mieszkania są seniorzy lub osoby niepełnosprawne.
W przypadku takich kabin prysznicowych, zamiast brodzika, jest odpływ poprowadzony w podłodze. Zwykle mają one tylko jedną, szklaną ściankę. Są łatwe w czyszczeniu i co najważniejsze, optycznie w ogóle nie zabierają przestrzeni. Dzięki temu łazienka nie będzie przypominać klitki.
2. Wanna z prysznicem
Niektórzy muszą (np. rodziny z dziećmi) lub wolą mieć wannę. Co w sytuacji, gdy ilość miejsca jest ograniczona? Producenci przychodzą z pomocą. W sklepach z wyposażeniem łazienek znajdziesz wąskie, lecz głębokie wanny, zaprojektowane z myślą o małych łazienkach.
Większość modeli posiada też parawan lub szklaną ściankę, dzięki czemu, w miarę potrzeb, wanna może zamienić się w prysznic.
3. Kafelki do małej łazienki
Wiesz, że źle dobrane kafelki mogą sprawić, że łazienka będzie wydawać się jeszcze mniejsza? Zdradzamy, na co uważać. Unikaj ciemnych kolorów, wyrazistych, dużych wzorów i kontrastów. Wybieraj za to jasne, gładkie kafelki do łazienki, które optycznie ją powiększą.
Zrezygnuj też z dużych płytek, one są raczej zarezerwowane do salonów kąpielowych.
4. Umywalka nakładana na blat
Chcesz zyskać trochę miejsca do przechowywania? Wybierz umywalkę nakładaną na blat, a nie wpuszczaną w niego. Wygląda to nowocześnie, designersko i jednocześnie nie zabiera miejsca w szafkach.
5. Wiszący sedes
Wiesz, że jeden prosty wybór może sprawić, że łazienka zacznie wyglądać bardziej przestronnie, mniej przytłaczająco? Wystarczy zakupić sedes wiszący, zamiast stojącego. Co więcej, łatwiej się go czyści.
6. Szafka z koszem na pranie
Funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem jest szafka z koszem na pranie. Dzięki temu, że nie musisz go kupować osobno, nie zajmuje miejsca. Co więcej, w przypadku łazienki w bloku zwykle… nie ma go gdzie położyć.
7. Szafka na pralkę
Naszą ostatnią propozycją jest szafka na pralkę. Dzięki temu możesz wykorzystać przestrzeń nad tym urządzeniem, a tym samym, zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania. Czasami to jedyne rozwiązanie, by mieć gdzie trzymać środki czystości, ręczniki etc.
Najnowsze komentarze