Koszty ogrzewania domu zazwyczaj są sporym obciążeniem domowego budżetu. W związku z tym warto już na etapie planowania budowy zdecydować się na takie ogrzewanie, które będzie bezobsługowe i jednocześnie najbardziej ekonomiczne. Doskonałym wyborem jest wybór ekogroszku.

Ekogroszek – czym charakteryzuje się to paliwo opałowe?

W celu lepszego zrozumienia fenomenu ogrzewania ekogroszkiem, warto wiedzieć czym się on charakteryzuje. Otóż jest to paliwo stałe pozyskiwane z węgla kamiennego oraz brunatnego o wysokiej kaloryczności. Paliwo to w wyniku procesu czyszczenia osiąga określone parametry. Aby móc ogrzewać dom ekogroszkiem trzeba zakupić specjalny kocioł, najlepiej z automatycznym podajnikiem. Dobrej jakości ekogroszek ma nie tylko wysoką wartość opałową, lecz także nie jest wilgotny. Podczas jego spalania powstają bardzo małe ilości siarki, w związku z tym nie ma problemu ze zbyt dużą ilością popiołu w kotle.

Ekogroszek – sprawdzane paliwo do ogrzewania nowoczesnych budynków

Ogrzewanie mieszkania to istotny element codzienności w każdym sezonie grzewczym. Dziś mnóstwo właścicieli nowych domów nie bez powodu decyduje się na montaż kotłów z automatycznym podajnikiem idealnie nadających się do spalania ekogroszku. Koszty ogrzewania domu za pomocą tego paliwa opałowego są znacznie niższe, niż w przypadku korzystania z pompy zasilanej elektrycznie, ogrzewania gazowego czy kominkowego.Istotną zaletą jest także wygoda eksploatacji pieca. Posiadając kocioł na ekogroszek nie trzeba co chwilę uzupełniać paliwa, a budząc się rano domownicy mogą być pewni, że w domu będzie dostatecznie ciepło. Istotną zaletą kotłów z podajnikiem jest możliwość ustawienia dokładnych parametrów spalania oraz dozowania surowca w taki sposób, aby paliwo było spalane z jak największą wydajnością. Czynniki te wpływają na to, że ogrzewanie ekogroszkiem jest bardzo ekonomiczne.


Jak piec wybrać? Jaki opał jest ekologiczny czy warto kupić piec na ekogroszek i pellet? Sprawdź


Jaka powinna być kaloryczność ekogroszku?

Jednym z czynników, które mogą bardzo negatywnie odbić się na warunkach panujących w mieszkaniu w czasie sezonu zimowego jest kiepskiej jakości opał. Ekogroszek o zbyt niskiej klasie bardzo szybko ulega wypaleniu oraz powoduje powstawanie spieków. Wówczas to sfrustrowani lokatorzy muszą często uzupełniać piec, marnując niepotrzebnie surowiec. Jakie zatem powinny być parametry ekogroszku?

Podczas zakupu tego surowca warto zawsze zwrócić uwagę na to, aby był on dobrej jakości. Co prawda cena dobrego ekogroszku może być wyższa, ale wówczas będzie on posiadał wyższą wartość opałową. Kaloryczność ekogroszku decyduje o tym, ile ciepła będzie wyprodukowane z jednego kilograma surowca. Im wyższe są parametry ekogroszku, tym potrzebna jest mniejsza jego ilość, aby wyprodukować wystarczające ciepło. Obecnie za wysokokaloryczny ekogroszek o wartościach 23-27 MJ/kg lub 26-29 MJ/kg trzeba zapłacić około 900 – 1000 zł za tonę. Co prawda za surowiec ten trzeba zapłacić nieco więcej niż za tonę węgla, ale w przeliczeniu na cały sezon grzewczy używanie ekogroszku jest bardziej opłacalne oraz bardzo ekonomiczne.


Interesuje cię ekologiczny dom? Sprawdź czy ekogroszek to węgiel