Remont mieszkania stawia przed nami zawsze wiele nowych wyzwań. To od naszych decyzji, począwszy od planowania do sposobu wykonania, zależy efekt końcowy. Szczególnie ważnym elementem wnętrza jest podłoga. W tym przypadku najczęściej wybierane są panele, które są stosunkowo niedrogim sposobem na nadanie wnętrzu odpowiedniego charakteru, ale do ich ułożenia potrzebna jest odpowiednia wiedza.

Montaż paneli podłogowych – jak układać

Chociaż montaż paneli podłogowych jest stosunkowo prosty, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą przysporzyć drobnych problemów. Panele podłogowe należy łączyć na zatrzask, podnosząc kolejne części lekko do góry i wsuwając w zatrzask poprzedniego elementu. Istotne jest jednak to, aby każdorazowo delikatnie dodatkowo dobić je do siebie specjalnym dobijakiem do paneli. Po ułożeniu pierwszego rzędu warto dokładnie sprawdzić, czy tworzą one linię prostą. Może się bowiem okazać, że ściana jest lekko krzywa, przez co między nią, a panelem powstaje nierówny odstęp. W takim przypadku należy skorygować to za pomocą klocków dystansowych.

Cięcie paneli podłogowych – czym docinać panele?

Czynnością, której nie da się uniknąć przy układaniu paneli podłogowych jest ich docinanie. Warto przed rozpoczęciem pracy zastanowić się czym docinać panele. Jest bowiem wiele urządzeń, które z powodzeniem można użyć w tym celu. Najtańszym sposobem bez wątpienia jest użycie piły ręcznej, ale może być to dosyć trudne dla osób, które nie mają w tym doświadczenia. Z tego względu warto zastanowić się nad użyciem pilarki tarczowej lub wyrzynarki. Warto jednak pamiętać, że przy docinaniu paneli piłą z drobnymi zębami należy ustawić go wierzchnią warstwą do góry, a przy użyciu pilarki tarczowej lub wyrzynarki – odwrotnie, wierzchnią warstwą w dół. Przy ich układaniu natomiast, aby otrzymać bardzo ładny końcowy efekt, powinniśmy zaczynać kolejny rząd od pozostałości dociętego panela z poprzedniego rzędu. W ten sposób możliwe będzie uzyskanie regularnego wzoru, który doskonale będzie się prezentować z całości.