Planując remont kuchni musimy bardzo dokładnie przemyśleć kwestię ulokowania konkretnych urządzeń, aby ich ustawienie było jak najbardziej funkcjonalne. To właśnie od tego zależy, czy używanie danych przedmiotów będzie przebiegało sprawnie i przyjemnie. Coraz częściej w kuchniach stosowane jest rozwiązanie ustawiania konkretnych urządzeń na sobie, w tak zwanych słupkach. Bez wątpienia pozwala to na umieszczenie ich bez dużej straty na wielkości pomieszczenia. Rozwiązanie to jest więc szczególnie warte rozpatrzenia w przypadku, gdy kuchnia jest mała. Należy jednak mieć na uwadze to, aby prawidłowo rozplanować ustawienie urządzeń.

Zmywarka i piekarnik – jak połączyć?

Coraz częściej piekarniki ustawiane są nie w dolnym rzędzie szafek, ale na środku, tak, aby wkładanie i wyjmowanie potraw nie wiązało się z koniecznością ciągłego schylania się lub kucania. Takie rozwiązanie z całą pewnością ułatwia użytkowanie kuchni, ale pozostawia problem w postaci tego co powinno znaleźć się pod nim. Wiele osób rozważa umieszczanie w tym obszarze zmywarki. Warto jednak dokładnie rozważyć takie rozwiązanie, ponieważ znajdujące się obok siebie urządzenia mogą bezpośrednio wpływać na swoją pracę oraz trwałość, sprawiając późniejsze problemy.

Czy zmywarka może być pod piekarnikiem?

Zastanawiając się nad tym czy zmywarka może być pod piekarnikiem należy mieć na uwadze to, że po zakończonym cyklu zmywania, otwierając jej drzwiczki, uwalniamy dużą ilość gorącej pary, która kierując się ku górze będzie wpływać na stan zewnętrznej obudowy piekarnika. Z tego względu należy unikać takiego połączenia tych urządzeń, ponieważ może to prowadzić do późniejszych uszkodzeń piekarnika znajdującego się nad zmywarką. Jeżeli jednak chcemy zastosować takie połączenie, musimy przyłożyć szczególną uwagę do materiałów, z jakich jest on wykonany, aby ocenić ich trwałość. Warte rozważenia są również urządzenia wielofunkcyjne, łączące funkcję zmywarki i piekarnika, dzięki czemu zyskujemy pewność, że dane części nie oddziałują na siebie w nieprawidłowy sposób.