Projektowanie wnętrz w stylu Retro: Powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu

W ostatnich latach w modzie na nowo powrócił styl Retro, a wraz z nim możliwość odnowienia wnętrz i wprowadzenia do nich elementów charakterystycznych dla przeszłości. Ponadczasowe wzornictwo z lat 30-tych, 40-tych, 50-tych, 60-tych czy 70-tych nie traci na popularności. Dziś wiele osób stawia właśnie na projekty wnętrz w stylu Retro, które zapewniają niepowtarzalny klimat oraz poczucie nostalgii.

 1. Czym jest styl Retro?
  Styl Retro to neostyl, który charakteryzuje się wykorzystaniem elementów i motywów wywodzących się z przeszłości. W projektowaniu wnętrz oznacza to stosowanie klasycznych form, mebli, dodatków, kolorów i faktur, które kojarzą się z określonymi epokami.

 2. Jak zaprojektować wnętrze w stylu Retro?
  W aranżacji wnętrz w stylu Retro należy kierować się filozofią less is more. Istotne jest wyeksponowanie main elementów wystroju, takich jak konkretny type mebli, wykładzina na podłodze czy barwnik na ścianach. Nie należy przesadzać z dodatkami, ale jednocześnie można pozwolić sobie na odważne połączenie różnych stylów.

 • Wnętrze można wzbogacić w następujący sposób:
 • odważne kolory na ścianach, takie jak turkus, zielony, brąz czy czerwień
 • dekoracyjne lampy i żyrandole z mosiądzu i szkła
 • meble w stylu Art Deco, znane z geometrii lekkich linii, prostych kształtów i księżycowych form
 • dywany z miękkiej wełny o niskim włosiu lub naturalnym dywanie z dziczyzny
 • tapicerowane meble z tkaniny urozmaiconej ważnymi dekoracjami
 • konsole i bufety – to jedne z charakterystycznych elementów wystroju stylu Retro.
 1. Jakie są zalety stylu Retro?
  Projekty wnętrz w stylu Retro cieszą się niebywałym zainteresowaniem ze względu na wiele zalet, które oferują. Przede wszystkim takie aranżacje sprawiają, że wnętrze nabiera indywidualnego charakteru i wyjątkowego stylu. Dzięki dobrze dobranej kolorystyce oraz meblom w stylu retro, aranżacja nabiera niepowtarzalnego klimatu, który wprowadzi przytulność i pozytywną energię do każdego wnętrza.

 2. Czym jest Modern Retro?
  Modern Retro to styl, który coraz częściej pojawia się w projektowaniu wnętrz. Charakteryzuje się połączeniem klasycznych form z nowoczesnymi dodatkami. To styl, który w subtelny sposób łączy przeszłość z teraźniejszością, dając niepowtarzalny efekt i wrażenie łączenia niekompatybilnych elementów.

 3. Jakie dodatki są idealne do stylu Modern Retro?
  Do aranżacji w stylu Modern Retro warto wykorzystać nie tylko klasyczne meble, ale też nowoczesne dodatki. Idealnie sprawdzają się lampy industrialne, dywany z wzorami etnicznymi, a także dekoracyjne poduszki czy zasłony. Warto pozwolić sobie na odważne połączenia stylów oraz kolorów, tak aby uzyskać niebanalne i oryginalne wnętrze.