Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim: minimalizm i przytulność

W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskują wnętrza zaprojektowane w stylu skandynawskim. Świeży, jasny wygląd tych pomieszczeń, łączący w sobie minimalizm i przytulność, wprowadza do naszego życia harmonię i spokój.

Minimalizm jako podstawa stylu skandynawskiego

Minimalizm to wyznacznik stylu skandynawskiego, który uwarunkowany jest klimatem skandynawskich krajów. Krótkie dni, długie noce i zimny klimat sprawiają, że mieszkańcy tych krajów cenią sobie przestrzeń, jasne kolory i pozytywną energię. Styl skandynawski łączy w sobie czystość i prostotę oraz używa na równi drewna, szkła, ceramiki i tkanin.

Kolorystyka wnętrz w stylu skandynawskim

Do podstawowych kolorów, jakie znajdują zastosowanie w stylu skandynawskim należą biel, szarość i beż. To właśnie te barwy tworzą podstawę kolorystyczną wnętrz w stylu skandynawskim. Wszelkie inne kolory to uzupełnienie i dodatki, które tworzą niesamowite połączenia. Co ciekawe w przypadku dodawania do wnętrza innych kolorów, skandynawskie mieszkania utrzymują się w skromnej kolorystyce, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo spójnie.

Naturalne materiały w domu

Drewno, ceramika, kamień to podstawa w każdym skandynawskim wnętrzu. Mieszkańcy tych krajów zatracają się w tworzeniu pięknych, naturalnych materiałów, jak Włosi w winach czy Polacy w kiełbasach. Dlatego właśnie to drewno to tak ważny element skandynawskiej tradycji, a jego zastosowanie w meblach, podłogach i dodatkach nadaje wnętrzu ciepłego i przytulnego charakteru.

Goszczenie w Scandinavian w domu

Jako że styl skandynawski to także styl życia, w pomieszczeniach w tym stylu przyjęto szczególną formę prezentowania elementów użytkowych. Półki, regały i szafy są zaprojektowane, tak by były widoczne. Oznacza to, że w skandynawskim domu wszystko co ważne jest eksponowane, a meble mieszczące się w ramach regałów, półek są tworzone tak, by zachęcać do wygodnego goszczenia.

Minimalizm i ziarno cukru

Wystrój wnętrz w stylu skandynawskim jest bardzo prosty, ale miłość do szczegółów stanowi ważny element tego stylu. Miłość do detali jednocześnie nie oznacza przesycenia wnętrza. Wręcz przeciwnie, cały projekt wnętrza skandynawskiego jest zaprojektowany tak, by cieszyć oczy. Do detali wnoszone są kolory, wzory, a także nierzadko ziarenka cukru czy zatok.

Podsumowanie

Styl skandynawski to połączenie dwóch skrajności: minimalizmu i przytulności. Dzięki temu wnętrza zaprojektowane w tym stylu nie tylko są piękne, ale przede wszystkim są praktyczne i bardzo wygodne w użytkowaniu. Prosta, geometryczna forma mebli w połączeniu z naturalnymi materiałami i występującymi w skromnej kolorystyce dodatkami tworzy niesamowitą kompozycję, która zachwyca każdego.