Jak wiele innych certyfikatów obejmuje on przede wszystkim cztery formy, które bardzo dobrze sprawdzają nasze umiejętności. Nie należy więc obawiać się żadnej z nich, czy to czytania, pisania, słuchania czy nawet rozmowy z obcą osobą. To właśnie podstawowe umiejętności, które musimy posiąść by mówić o jakimkolwiek poziomie języka angielskiego.

Zauważmy, że te same kwestie pojawiają się we wszystkich językach świata, także naszym ojczystym. Bez któryś z tych umiejętności nie możemy stwierdzić, że nasz poziom językowy jest odpowiednio wysoki. Nie może okazać się tak, iż w pisaniu, słuchaniu czy czytaniu jesteśmy dobrzy, ale za to w zwykłej rozmowie już tak świetnie nam nie idzie. Każda taka sytuacja sprawia, że nas potencjalne umiejętności wręcz spadają i obniżają swoją wartość. Nie możemy jednak przekłamywać ani środowiska, ani nawet potencjalnego prawodawcy, ponieważ byle certyfikat nas zweryfikuje. Nawet standardowy test FCE sprawi, że nie będziemy czuć się już tak pewnie. Warto więc pamiętać o tym, by mierzyć siły na zamiary. Wybierać taki poziom, w którym czujemy się pewnie, a po którym zawsze można powoli piąć się do góry, by otrzymywać coraz to lepsze potwierdzenie swoich umiejętności.

Każde przystąpienie do danego egzaminu wymaga nie lada przygotowania, czyli wbrew poziom mnóstwo poświęconego czasu na ulepszanie samego siebie. Jednak to osiąganie coraz to lepszych szczebli wpływa także bardzo dobrze na charakter człowieka, który zaczyna umieć cieszyć się z każdego małego sukcesu, by w końcu osiągnąć coś wielkiego i móc spełnić swoje najskrytsze marzenie, nawet te, a może przede wszystkim te, dotyczące języków obcych.

Dlaczego więc certyfikat FCE nie może być jednym z przystanków, a raczej etapów ciągłego wzrostu w swoich językowych postanowieniach? Jest on przecież uniwersalnym potwierdzeniem tego, że w przyszłości poradzimy sobie w codziennym życiu poza granicami państwa. Bowiem tak jak w każdym języku świata, tak i w języku angielskim najważniejsza okazuje się być umiejętność porozumiewania się, a więc znalezienie się w sytuacji, gdy będziemy mogli dogadać się z każdym, na każdy temat.