Wartościowe uzupełnianie mieszanek treściwych ma kluczowe znaczenie dla efektywności hodowli. Duża zawartość tłuszczu i białko to główne zalety wywaru gorzelnianego. Powstaje on jako produkt uboczny przemysłu spirytusowego, a po koagulacji oraz osuszeniu nie ma sobie równych, jeśli mowa o tanim i bezpiecznym skarmianiu zwierząt. Sprawdź, jakie wartości odżywcze ma DDGS i czym jeszcze się wyróżnia!

Wartości odżywcze suszonego wywaru gorzelnianego

Wywar gorzelniany może powstać z:

  • pszenicy
  • żyta
  • pszenżyta
  • kukurydzy

Szczególnie ten ostatni jest najbardziej popularny i wykorzystywany, jako pasza. Suszony wywar zastąpi makuch rzepakowy lub poekstrakcyjną śrutę sojową. Może on stanowić około 20% mieszanek treściwych, podawanych różnym grupom zwierząt, nie tylko bydłu. W swoim składzie zawiera:

  • wapń
  • fosfor
  • siarkę

Przy czym są to wartości znacznie wyższe niż w ziarnach kukurydzy. Na szczególną uwagę zasługuje białko, które jest nierozkładalne w żwaczu i stanowi około 55% białka ogólnego. Oprócz tego DDGS zawiera w swoim składzie:

  • metioniny
  • lizyny

Zatem składem aminokwasów egzogennych może konkurować z droższą i importowaną soją.

Korzyści ze stosowania suszonego wywaru gorzelnianego w hodowli

Pasza ta jest przede wszystkim bezpieczna w używaniu do skarmiania. Skażenie mikotoksynami praktycznie nie występuje – nowoczesne środki ochrony roślin są skuteczne. Mimo to nie da się stwierdzić, czy pasza jest skażona mitotoksynami, dlatego tak ważne jest kupowanie jej od sprawdzonych producentów. Warto też zasięgnąć porad u hodowców, którzy stosują suszony wywar z powodzeniem od przynajmniej kilku lat. Obecnie niezwykle rzadko słyszy się o mitotoksynach w rodzimym wywarze gorzelnianym.
Kolejnym atutem jest minimalizacja ryzyka kwasicy żwacza u bydła. Z racji tego, że pasza ta nie rozkłada się w żwaczu, środowisko pH jest utrzymane na optymalnym poziomie. Skarmianie suszonym wywarem z kukurydzy tym samym prowadzi do obniżenia mocznika w mleku krów skarmianych tą paszą, co podnosi walory produktów hodowli i sprawia, że są one szczególnie pożądane przez nabywców.
Dzięki dużej zawartości tłuszczu, suszony wywar gorzelniany jest najlepszą paszą energetyczną dla bydła opasowego. Stosunkowo niska cena i ogólna dostępność – całoroczna, mimo, że zbiory są ściśle okresowe, sprawia, że jest to pasza warta uwagi każdego hodowcy.

Co jeszcze musisz wiedzieć o DDGS?

Suszony wywar z kukurydzy ma kolor intensywnie żółty. Jaśniejsza barwa tej paszy jest charakterystyczna dla pszenicy lub żyta. Poszczególne wartości odżywcze w produktach paszowych tego typu mogą być nieco różnić się, ale na ogół są to niewielkie różnice. Zmiany te wynikają z różnych technik wykorzystywanych przy produkcji etanolu, choć cały czas dąży się do ujednolicenia procesów technologicznych. Niemniej jednak, przy skarmianiu niezbędne jest zapoznanie się z tabelą producenta w celu jak najlepszego opracowania ilości dawek, które będziemy podawać zwierzętom.