W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na projektowanie wnętrz w stylu industrialnym. Surowa, nieprzetworzona estetyka tego stylu idealnie wpisuje się w obecne trendy designu, które stawiają na minimalizm, prostotę oraz nowoczesność. W artykule przedstawiamy główne zalety projektowania wnętrz w stylu industrialnym oraz podpowiadamy, jakie elementy warto wziąć pod uwagę, aby urządzić mieszkanie w tej estetyce.

 1. Dlaczego warto projektować wnętrza w stylu industrialnym?

Styl industrialny to połączenie surowych, przemysłowych materiałów z nowoczesnymi technologiami oraz designerskimi dodatkami. Charakteryzuje się prostotą formy, surowością i nieprzetworzoną estetyką. W projektowaniu wnętrz w tym stylu kluczowe są meble, które powinny być wykonane z drewna czy metalu, masywne i proste zarazem. Dodatkami mogą być różnego rodzaju lampy przemysłowe, hale magazynowe czy też elementy wykorzystane wcześniej w przemyśle.

Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących minimalizm, niezależność oraz oryginalność. Wymaga ono bowiem dużo pomysłowości oraz odważnej wizji, dzięki czemu zapewnia użytkownikom wyjątkowy efekt wizualny. Decydując się na styl industrialny, warto zwrócić uwagę na elementy, jakie pomogą uzyskać pożądany efekt końcowy.

 1. Jakie elementy decydują o charakterze stylu industrialnego?

W stylu industrialnym, charakterystycznym jest przede wszystkim zastosowanie surowych, przemysłowych materiałów. Do najważniejszych elementów zaliczyć można między innymi:

 • betonowe ściany i sufity, które dają poczucie surowości i industrialnego klimatu,
 • meble z blachy czy też elementy metalowe, które są łączone z drewnem, co pozwala na uzyskanie nowoczesnego i minimalistycznego stylu mebli,
 • odkryte rury i instalacje, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów stylu industrialnego. Rury i instalacje pełnią rolę ozdobną i wprowadzają do wnętrza surowość klimatu,
 • surowe, niepracowane elementy dekoracyjne, takie jak stylowe Lampy Loft lub mechanizmy oraz Stojaki na wino zrobione z materiałów, które dają efekt samej surowości, stanowią doskonałą dekorację wnętrza w stylu industrialnym.
 1. Jakie kolory najlepiej pasują do wnętrz w stylu industrialnym?

Styl industrialny kojarzy się z surowością, minimalizmem oraz nieskomplikowaną estetyką. Dominują w nim kolory szarości, czerń i biel, co wprowadza klimat industrialny oraz dodatkowo wyodrębnia styl. Z drugiej strony, do projektowania wnętrz industrialnych można również wykorzystać kolory ziemi i naturalne barwy, takie jak odcienie piasku czy też ciepłe brązy. Warto tutaj pamiętać, aby kolorystykę dobrać do charakteru elementów przemysłowych już wykorzystanych na chociażby jako meble, czy inne elementy.

 1. Jakie dodatki pasują do stylu industrialnego?

W stylu industrialnym ważnym elementem są dodatki, które idealnie wpisują się w surową estetykę wnętrza. Do zbioru takich dodatków możemy zaliczyć chociażby:

 • hale magazynowe, które posiadają charakterystyczne stolarkę z charakterystycznymi drzwiami fazowymi,
 • elementy z rur i metalu, które można wykorzystać np. jako stojaki lub uchwyty w meblach, dodając całości surowości,
 • przemysłowe lampy wiszące, które stanowią ciekawą dekorację tego typu wnętrz,
 • stare zdjęcia związane z przemysłem lub wykorzystanie plakatów filmowych odnoszących się do Stanów Zjednoczonych w stylu retro, dodające charakteru wnętrzu.
 1. Podsumowanie

Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią prostotę, surowość i nowoczesność. Aby uzyskać pożądany efekt końcowy, warto skorzystać z surowych materiałów, takich jak metal czy beton. Ważne jest również dobre dobranie kolorów, tak aby pasowały do użytych już elementów oraz można zdecydować się na dodatki, które wprowadzą do wnętrza dodatkową dawkę surowego klimatu. W ten sposób urządzone wnętrze niewątpliwie będzie oryginalne, a jego designerski charakter na wiele miesięcy pozostanie niepodważalny.