Bardzo wiele osób decyduje się na zastosowanie w swoich domach sufitów podwieszanych. To stosunkowo tanie rozwiązanie, jest również niezmiernie proste w montażu. Można wręcz pokusić się o wykonanie ich samodzielnie. Jeśli zdecydujesz się na sufit podwieszany jak zrobić samemu całość prac?

Sufity podwieszane jak montować?

Sufity tego typu składają się z dwóch podstawowych elementów – płyt (najczęściej gipsowo-kartonowych) oraz stelażu (drewnianego lub aluminiowego) wraz z elementami do zamontowania go (profilami i wieszakami).

Sufit podwieszany jak zrobić samemu – prace konstrukcyjne

W zależności od układ płyt stosuje się różną rozpiętość części montażowych. Najczęściej elementy nośne montuje się co 40-50 centymetrów, a wieszaki co 75 centymetrów. Jeśli mamy do czynienia z bardzo małą powierzchnią, wówczas często w ogóle rezygnuje się z wieszaków. Profile rozmieszczane są wówczas częściej, co 30 centymetrów. Po zamontowaniu konstrukcji, na koniec przywiesza się płyty. Najlepiej mocować je prostopadle do profili o charakterze nośnym. Styki płyt nie mogą się krzyżować, dlatego najlepiej umieszczać je na tak zwaną mijankę, a pomiędzy ścianą a płytą warto zostawić kilka milimetrów przerwy.

Jeśli zastanawiałeś się sufity podwieszane jak montować, widzisz teraz, że to jest naprawdę prosty proces, nie wymagający wielkiej wiedzy technicznej ani dużej ilości czasu.