Któż z nas nie marzy o małym, uroczym domku na wsi? Z daleka od całego zgiełku miasta, lamp i blokowisk. Zamiast tego las, łąki i pola. W oddali szum pobliskiego strumienia….I chociaż to brzmi nieco bajkowo, można w łatwy sposób wyczarować, chociaż namiastkę wiejskiego stylu w swoim mieszkaniu! W jaki sposób?! Prostszy, niż się wydaje!

Mała zmiana, wielki efekt!

Gdyby zapytać przechodnia, jakie są charakterystyczne cechy domku wiejskiego, z pewnością powiedziałby….drewno!!! I nic w tym zaskakującego, ponieważ ten naturalny materiał, nie tylko jest typowy dla tak zwanej “swojskiej chaty”, ale i wpisuje się w typowe aranżacje w stylu farmerskim!!!

Meble za przysłowiowy grosik

Jeśli zatem chcemy nieco odtworzyć nasz własny, prywatny “domek na prerii”, zadbajmy o drewniane wyposażenie! Mogą to być tylko zmiany kosmetyczne, jak dodanie paru drewnianych półek, wymiana blatu w kuchni, czy wstawienie starej ławy, jako siedzisko. Zasada jest jednak jedna-sam materiał musi być jak najbardziej zbliżony do natury. Nie potrzebny jest tu barwnik, czy wysoki połysk. Im naturalniej, tym lepiej. Sprawdzą się również odpadki materiałów po rozbiórce, czy z tartaku, albo nawet wiekowe drzwi z babcinej izdebki. Nie tylko możemy na tym sporo zaoszczędzić, ale i nasze działania bardzo mocno wpiszą się w styl eko.
Im różnorodniej, tym lepiej! Zamiast mebli rodem z katalogu wielkich salonów, stwórzmy je sami! Jeśli tylko mamy umiejętności stolarskie-pole do popisu jest bardzo duże. Jednakże nie każdy z nas musi być od razu artystą-rzemieślnikiem. Nie zaszkodzi zatem popytać sąsiadów o zalegające meble. Poszukać na targach staroci, czy na popularnych serwisach internetowych mebli w pożądanym stylu.
Sprawdzą się zarówno stare ławy, jak i wysłużone łóżka, kołyski dziecięce, bujany fotel, wieka, drewniane komody, beczki… Wybór jest niezwykle duży! Warto też rozważyć zakup starych tablic ściennych, półek na przyprawy, regałów na książki, czy porcelanę.
Moc zaklęta w dodatkach
Nie trzeba być znawcą stylu, aby wiedzieć, że to drobne bibeloty nadają całemu wnętrzu charakteru. I tak aranżacje w stylu farmerskim również mają kilka swoich trików. Przede wszystkim podążajmy za dwoma hasłami: wiejskość oraz farma. Wszystkie nasze skojarzenia, powinny okazać się zgodne z zasadami tego stylu. Zatem poza drewnianymi elementami, warto również zaopatrzyć się w wiklinowe kosze, plecione dywaniki, elementy ze słomy Poza tym świetnie sprawdzą się także bawełniane, lniane i wełniane: koce, pledy, poduszki, ręczniki, pościel i narzuty. Nie zapominajmy o lnianych ręcznikach i ściereczkach w kuchni. Uroku dodadzą też zasłonki i zazdrostki w oknie. Gdzieniegdzie warto również ustawić stare konewki, kalosze, ceramiczną zastawę, czy doniczki.